czwartek, 27 października 2016

Gdynia Półmaraton oficjalnym kandydatem do organizacji Mistrzostw Świata w 2020 roku

Podczas konferencji prasowej 19 października 2016 organizatorzy w towarzystwie znakomitych lekkoatletów ogłosili, że Gdynia Półmaraton oficjalnie wystąpił o prawo do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku.
Chęć organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku zgłosiliśmy już w lipcu do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wiemy, że oprócz Gdyni, o organizację Mistrzostw Świata stara się również Półmaraton Warszawski – mówi Michał Drelich, organizator biegu z agencji Sport Evolution. - Czekamy na decyzję PZLA, które polskie miasto będzie oficjalnym kandydatem zgłoszonym do Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej – dodaje.
Gdynia Półmaraton został już w tym roku doceniony na arenie międzynarodowej. We wrześniu Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna – IAAF, przyznała gdyńskim zawodom certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który jest potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacyjnego
i sportowego. W październiku natomiast, Gdynia Półmaraton otrzymał pięć gwiazdek od Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej.
W listopadzie Polski Związek Lekkiej Atletyki wyłoni oficjalnego polskiego kandydata na organizację Mistrzostw Świata w Półmaratonie  – mówi Piotr Długosielski, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. -  W styczniu 2017 roku, kandydatura zostanie zgłoszona do IAAF. Gospodarza Mistrzostw Świata poznamy pod koniec 2017 roku – dodaje Długosielski.  
Zadowolenia nie kryją włodarze miasta.
W Gdyni przywiązujemy dużą wagę do sportowej i organizacyjnej jakości imprez, które odbywają się w naszym mieście. Cieszymy się, że fakt ten został zauważony i doceniony – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. I dodaje: - Wierzę, że z każdą kolejną edycją Gdynia Półmaratonu, będziemy wieszać sobie poprzeczkę coraz wyżej
Kandydaturę Gdynia Półmaratonu popierają znakomici sportowcy:
Lidia Chojecka – Leandro – uczestniczka IO w Sydney (5 miejsce), Atenach (6 miejsce) oraz w Pekinie. Halowa Mistrzyni Świata na 1500 i 3000 m, jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek w historii.
Anna Jakubczak – Pawelec – finalistka IO w Sydney (6 miejsce) oraz Atenach (7 miejsce), uczestniczka IO w Pekinie, wielokrotna mistrzyni kraju na różnych dystansach.
Anna Rogowska – brązowa medalistka IO w Atenach, mistrzyni świata, halowa mistrzyni Europy oraz wicemistrzyni świata w skoku o tyczce
Iwona Guzowska – wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie
Jacek Wszoła – złoty i srebrny medalista IO (Montreal 1976, Moskwa 1980), halowy mistrz Europy oraz złoty medalista uniwersjady.
Bogusław Mamiński – wicemistrz świata i Europy, finalista IO w Moskwie (7 miejsce) i Seulu
(8 miejsce), zwycięzca Pucharu Świata i Europy.
Wojciech Kałdowski – brązowy medalista Halowych Mistrzostw Europy 1996 na 800 m.
Marcin Chabowski – czołowy polski maratończyk, czwarty zawodnik ME w Amsterdamie (2016), wielokrotny mistrz Polski.
Adam Korol – czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, mistrz olimpijski z Pekinu, minister sportu i turystyki w rządzie Ewy Kopacz (2015).
Karolina Nadolska – uczestniczka IO w Londynie, do 2016 roku rekordzistka Polski w półmaratonie, jedna z najwybitniejszych polskich maratonek w historii.
Kamila Gradus – maratonka, uczestniczka IO w Atlancie (1996), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.
Aniela Nikiel – Głogosz –  maratonka, uczestniczka IO w Atlancie (1996), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.
Paweł Czapiewski – medalista mistrzostw świata (3m,Edmonton 2001) i halowy mistrz Europy
w biegu na 800m,  uczestnik IO w Pekinie.
Sławomir Majusiak – brązowy medalista mistrzostw Europy w Splicie (1990) w biegu na 5000 m
z czasem 13:22,92 (2 miejsce w historii polskiej lekkoatletyki).
Tomasz Czubak – rekordzista Polski w biegu na 400 m, medalista mistrzostw świata i Europy
w sztafecie 4x400m.
Jan Huruk – uczestnik IO w Barcelonie (7 miejsce), 4 zawodnik mistrzostw świata w maratonie
w Tokio (1991).

Źródło www.gdyniapolmaraton.pl/