niedziela, 6 listopada 2016

Wczoraj dzieci i młodzież, dziś nieco starsi biegacze opanowali Kościan.

W ostatnią niedzielę przed Świętem Niepodległości Kościan już tradycyjnie zamienił się w miasto biegaczy. Dziś, 6 listopada 2016 roku, na starcie XII Międzynarodowego Kościańskiego Półmaratonu im. dra Henryka Florkowskiego i organizowanego równocześnie na dystansie 6,5 km Biegu Coccodrillo stanęło 1341 biegaczy z całego świata.
Biegaczy i kibiców powitali Wicestarosta Kościański Stefan Stachowiak oraz Edward Strzymiński, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Półmaratonu.
W klasyfikacji generalnej Półmaratonu zwycięzcą został Hilary Kimaiyo Kiptumi z Kenii, który na przebiegniecie trasy o długości ponad 21 km potrzebował 1 godziny 3 minut i 19 sekund. Miejsce drugie z czasem 1:03:32 zajął inny Kenijczyk Wambua Robert Mbithi, a trzecie reprezentant Ukrainy Mykola Ivkhymcuk, który uzyskał czas 1:04:29.
Najszybszą kobietą okazała się Kenijka Stellah Barsosio Jpengetich, która uzyskała czas 1:13:57. Kolejne miejsca na podium zajęły również Kenijki: Oigo Moraa Christine (1:14:58) oraz Agnes Chebert (1:15:14).
Wśród mieszkańców powiatu kościańskiego najszybszy w półmaratonie był Krzysztof Szymanowski z Kościana, który na pokonanie trasy potrzebował 1:09:58. Najszybszą mieszkanką powiatu kościańskiego okazała się Milena Tomaszyk ze Śmigla, która uzyskała czas 1:31:32.
Zwycięzcą Biegu Coccodrillo został 18–letni Nikodem Dworczak z czasem 19 minut 24 sekund, z kolei najszybszą kobietą na tym dystansie była 16-letnia Wiktora Mazur z Puszczykowa, która pokonała trasę w czasie 23 minut i 7 sekund.
Dla kibiców Starostwo Powiatowe jak co roku przygotowało specjalne gadżety: trąbki, gwizdki i klaskacze.
Kościański Półmaraton zaliczany był do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonach, organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Szczegółowe wyniki XII Międzynarodowego Kościańskiego Półmaratonu im. dra Henryka Florkowskiego i Biegu Coccodrillo znajdują się poniżej.
Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz LKS Sana Kościan przy współudziale samorządów Miasta Kościana i Gminy Kościan, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Poznaniu, Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Kościanie, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie.

Sponsorami największego sportowego święta powiatu kościańskiego byli: Coccodriloo, Bank Spółdzielczy w Kościanie, Magik, Lira, Agro Projects, Nadleśnictwo Kościan, Mizuno, Kaufland, Smak Mak, Lomania, Folplast, Piwo z Grodziska, Sweet Cafe, Firma Cukiernicza Tycner, Piekarnia Sworacki, Piekarnia M. Gidaszewski, Piekarnia Cukiernia Marian Kurasiak, Cukiernia A. M. Tycner, Piekarnia Walenciak, Alhen Artszkło, Instal Filter, Body Chief, Freefly Center, Gaspir.

Patronat medialny nad imprezą objęły: Gazeta Kościańska, Radio Elka, TV Leszno,  Kościaniak oraz Fakty Kościańskie.